- اخبار ویژه, اسلایدر متنی, نماز جمعه

🔸خطیب نماز جمعه آباده: مسجد واقعی باید هدایتگر مردم از جهالت و گناه باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مقتدی، خطیب جمعه آباده با اشاره به فرازی از دعای کمیل گفت: در قسمتی از دعای کمیل، بنده از خدا می خواهد که خدایا مرا بخاطر کل گناهانی که انجام داده ام ببخش و باید از این فرصت دنیا برای بخشش گناهان استفاده کرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خراسانی در خصوص نکته این فراز از دعای کمیل اظهار داشت: در دنیا مهلتی داریم که خطای خود را جبران کنیم و از خدا می خواهیم که در صورت بروز خطا به ما تذکر بدهد.

وی توبه را وسیله جبران گناهان قبل در دنیا ذکر کرد و افزود: اگر بعد از توبه موفق نشدیم خطاهای گذشته را جبران کنیم، پس توبه ای که کرده ایم واقعی نیست.

امام جمعه آباده پیرامون ادامه بحث مسجد در مورد ثواب سهیم شدند در ساخت آن با ذکر حدیثی از پیامبر اسلام (ص) گفت: هر کس به اندازه لانه پرنده ای مسجد بسازد، خداوند در بهشت برای او خانه ای مقرر می فرماید که هر موقع در این مسجد عبادتی صورت بگیرد، ثواب آن عاید انسان می شود.

وی ادامه داد: مساجد بازار آخرت هستند و مردم زاد و توشه آخرت خود را در آن جمع می کنند چرا که سکونت در آن مایه بخشش و عایدی خرید در این بازار بهشت است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خراسانی، مسجد واقعی را بر اساس فرمایش پیامبر اسلام(ص)، مشمول هشت خصوصیت عنوان کرد که فقدان حتی یکی از آن ۸ شاخصه، نقصانی در مسجد دانست و افزود: هر فردی که به مسجد می رود پاسخ شبهاتش را با دلیل درست و محکم دریافت کند و همچنین قوانین سبک زندگی سالم نیز باید در مسجد فراگرفته شود، زیرا آنجایی که معارف ناب دین گفته می شود، زندگی سالم می شود.

وی یافتن دوستانی که انسان را از گمراهی نجات دهند و به درد انسان بخورند، فراگیری سخنان و رفتار پیامبر و ائمه اطهار (علیهم السلام)، استفاده از سخنان هدایتگرانه را از دیگر موارد هشتگانه مسجد ذکر کرد و افزود: در مسجد باید از علوم جدید و به روز مطلع شد و همچنین مسجد باید باعث ترک گناه شود.

خطیب جمعه آباده با انتقاد از رواج روز افزون برخی خرافه ها از جمله دعا نویسی ها اظهار داشت: متاسفانه یک مشت اراجیف به عنوان دعانویسی به خورد مردم می دهند و معمولا با ذکر آیه ای از قرآن و نوشتن خزعبلات روی تکیه کاغذ ، مردم را فریب می دهند و پول به جیب می زنند که هیچ پایه و اساسی در دین ندارد.

وی قناعت را اساس آرامش در زندگی های پر آشوب امروزی عنوان کرد و افزود: انسان اگر قانع باشد، از کم زندگی نیز احساس آرامش و رضایت دارد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خراسانی در قسمت دوم خطبه های نماز جمعه به بیانات مقام معظم رهبری در جمع هیات دولت اشاره کرد و افزود: با کمی دقت در بیانات رهبری درد دل و دغدغه دلسوزانه درونی ایشان به وضوح دیده می شود که دغدغه معیشت و اقتصاد مردم عمده آن است.

وی افزود: در هفته دولت بسیاری اقدامات خوبی صورت گرفته که رهبری تقدیر کردند و البته تذکرات رهبری باید توسط دولتمردان جامه عمل پوشانده شود ، چرا که حرف مقام معظم رهبری برای همه مسئولین فصل الخطاب است.

امام جمعه آباده ضرورت باز کردن گرههای اقتصادی را از اولویت های کار دولت ذکر کرد و افزود: در وضعیت رکود فعلی تنها انجام کارهای جهشی در اقتصاد راهگشا خواهد بود والا فعالیت های روی روال اقتصادی در همه دولت ها مرسوم است.

وی توجه به قدرت دفاعی، افزایش سرعت رشد علمی و فضای مجازی را از دیگر وظایف خطیر دولت مردان عنوان کرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خراسانی از مناسبت های هفته به زادروز دانشمند و حکیم مسلمان محمدزکریای رازی اشاره کرد و این روز را به پزشکان داروساز خدمتگزار مردم تبریک گفت.

انتهای پیام/

درباره مدیریت سایت

خواندن همه پست های مدیریت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *