- اخبار ویژه

دکتر مفتح در مراسم وحدت حوزه و دانشگاه درآباده: احداث دانشگاه از محل زکات معنای واقعی وحدت حوزه و دانشگاه است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مقتدی، همزمان با 27 آذرماه سالروز شهادت شهید مفتح، و روز وحدت حوزه و دانشگاه، مراسمی در محل دانشگاه آزاد اسلامی آباده برگزار شد.

در این مراسم که امام جمعه و فرماندار، تنی چند از مسئولان شهرستان و همچنین جمعی از اساتید دانشگاه و حوزه های علمیه آباده حضور داشتند، دکتر محمدرضا مفتح، فرزند شهید مفتح به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در این جلسه به تبیین ابعاد شخصیتی و فعالیت های شهید مفتح اشاره کرد و گفت: وحدت بین حوزه و دانشگاه، از برکات عمر شهید مفتح بود اما متاسفانه ایشان تنها با این عنوان شناخته شده اند.

این استاد دانشگاه گفت: در گذشته نگاه جامعه دانشگاهی به یک طلبه و روحانی کاملا منفی بود و شهید مفتح این نگاه را شکست و این دو جامعه را به هم پیوند داد.

مفتح ادامه داد: ایشان در زمره عالمان دینی بود که علاوه بر تحصیلات در حوزه در سطح عالی و رسیدن به درجه اجتهاد بنابر ضرورتی که تشخیص داده بود، موفق گردید در دانشگاه هم، دانش اندوزی را تا درجه دکترا ادامه دهد، و توانست با توجه به شناخت در این دو حوزه،  برای از بین بردن شکاف بین افراد دانشگاهی و حوزوی تلاش گسترده ای را آغاز کند.

دکتر مفتح با اشاره به بیانات مقام معظم رهبر پیرامون شخصیت شهید مفتح، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب سه خصوصیت این شهید را بسیار بارز برشمردند که اول اخلاص ایشان بود و دوم قدرت فوق العاده ایشان در ارتباط گیری بخصوص با جوانان تا جایی که کارهایی ایشان به قدری بزرگ بود که خودش تحت شعاع کارهایش قرار می گرفت و سوم اسرار این شهید بر امامت نماز جماعت مساجد و ارتباط با مردم عادی بود.

وی به ارتباط نزدیک جوانان و شهید مفتح و همچنین قدرت جاذبه ایشان نیز اشاره کرد و افزود: هرجا شهید مفتح پا می گذاشت پایگاه اجتماع جمع کثری از جوانان می شد.

این استاد دانشگاه در ادامه به فعالیت های مغفول مانده و مهم شهید مفتح اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین جنبه های تلاش ایشان که مغفول مانده است، ایجاد وحدت بین شیعه و سنی بود که این دو جامعه بزرگ اسلامی را به هم نزدیک کند و منظورشان از وحدت نیز هم افزایی و همکاری بین این دو جامعه مسلمان بود.

مفتح نگرش پدر خود را یک نگاه جهان اسلامی عنوان کرد و با اشاره به ایجاد کرسی فقه جعفری در دانشگاه الازهر مصر توسط شهید مفتح، گفت: ایشان میهمانانی از اساتید دانشگاه های مصر به ایران دعوت کرد و سعی کرد تا نگرشی واقع بینانه از جامعه شیعه در بین اهل تسنن ایجاد شود.

وی همچنین به تامین هزینه های احداث دانشگاه آزاد اسلامی آباده از محل زکات اشاره کرد و گفت: این اتفاق معنای واقعی وحدت حوزه و دانشگاه است.

در این مراسم همچنین حجت السلام والمسلمین موسوی خراسانی، امام جمعه آباده طی سخنانی ضمن گرامیداشت شهادت شهید مفتح، از اساتید و طلاب حوزه و دانشگاه های آباده خواست تا با تشکیل کار گروهی متشکل از اساتید دانشگاهی و مدرسین حوزه علمیه، پاسخگوی شبهات و سوالات اعتقادی و علمی جامعه جوان شهرستان دیگر و اقشار باشند.

همچنین در این مراسم از حجت الاسلام والمسلمین سید حسن موسوی خراسانی، امام جمعه آباده به عنوان موسس دانشگاه آزاد اسلامی آباده، پژوهشگر واستاد حوزه و دانشگاه تجلیل شد.

 

درباره مدیریت سایت

خواندن همه پست های مدیریت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *